Odc. 2: Dlaczego ryby płyną w lewo?
Odc. 5: Pies, który zbierał dekle
Odc. 9: Co się zdarzyło w Starym Wielisławiu?
Jan Michalski
PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ
Odc. 1: Tramwaj „Salwator”
W wyobraźni można podróżować ile się chce i z kim się chce pod warunkiem, że twórczo i systematycznie się ją rozwija. Zderzak zachęca do czerpania radości z takich podróży i do stałego rozwoju. W podróży pt. „Tramwaj «Salwator»” Jan Michalski oprowadzi nas po wystawie fotografii autorskich Andrzeja Wróblewskiego i wprowadzi w sferę wyobraźni symbolicznej wielkiego Artysty; spojrzymy na świat jego oczami: Nowa Huta, Tatry, dom na ul. Księcia Józefa… W odcinku drugim dowiemy się „Dlaczego ryby płyną w lewo?” oraz wielu innych rzeczy. W naszych podróżach nierzadko więcej będzie pytajników niż wskazówek typu „Kraków 60 km”. Martwić się tym nie należy – pytajnik to też znak. Zapraszamy do pierwszej podróży
Jan Michalski
PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ
Odc. 2: Dlaczego ryby płyną w lewo?
„Najpierw była świątynia, a potem miasto” – mawiał profesor Klaus Schmidt, odkrywca najstarszego zespołu świątynnego na ziemi w Göbekli Tepe, w rejonie Żyznego Półksiężyca. W podróży pt. „Dlaczego ryby płyną w lewo?” Jan Michalski potwierdzi słowa słynnego archeologa na przykładach wczesnych prac Andrzeja Wróblewskiego. Wyprawa do samego początku, aż do obrazów kosmogonii, wiąże się jednak z dozą ryzyka…
W odcinku trzecim udamy się w wielką podróż w „Złoty wiek ludzkości”. Dowiemy się między innymi o jakich wizjach zbawienia ludzkości marzył Wróblewski. W naszych podróżach nierzadko więcej jest pytajników niż wskazówek typu „Kraków 60 km”. Martwić się tym nie należy – pytajnik to też znak.
Zapraszamy do drugiej podróży:
Jan Michalski
PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ
Odc. 3: Złoty Wiek Ludzkości
Wieczna wiosna, obfitość dóbr, brak wirusów i infekcji, miłość i zgoda, równość i sprawiedliwość, mądrość i roztropność rządzących, uprzejmość i kultura mieszkańców, zanik biurokracji… Zapraszamy Państwa w podróż do krainy marzeń poetów, filozofów i rewolucjonistów, w tym Wergiliusza, Apollinaire’a i Wróblewskiego. Prosimy o wstępną rezerwację miejsc – chętnych może być wielu!
W podróży czwartej pt. „Wędrowny mnich” spotkamy się z wybitnym angielskim uczonym, który rozwiązał problem miejsca człowieka w kosmosie i wymyślił oryginalną koncepcję polityczną. W naszych podróżach nierzadko więcej będzie pytajników niż wskazówek typu „Kraków 60 km”. Martwić się tym nie należy – pytajnik to też znak.
Zapraszamy do trzeciej podróży
Jan Michalski
PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ
Odc. 4: Wędrowny mnich
Człowiek Kosmiczny? Co to takiego? Czy w naszych stosunkach z kosmosem możemy być czymś innym niż tylko zdobywcami i eksploratorami? W podróży czwartej przyjrzymy się obrazowi człowieka w sztuce Andrzeja Wróblewskiego. Ponieważ temat jest rozległy, a podróż najeżona trudnościami, towarzyszyć nam będzie wybitny angielski uczony-podróżnik starszej daty.
W podróży piątej pt. „Pies, który zbierał dekle” przedstawimy wszystkie wizje zbawienia obecne w sztuce Wróblewskiego i odpowiemy na pytanie czym kończy się podróżowanie we wnętrzu ryby.
Zapraszamy do czwartej podróży
Jan Michalski
PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ
Odc. 5: Pies, który zbierał dekle
„Te same bowiem prawa wszędzie rządzą wyobraźnią i naturą ludzką. Szczęśliwy, kto może jej studiowaniu poświęcić życie” – napisał dawno temu filozof Wilhelm Dilthey. „O, bogowie, o, bogowie moi!” – wzdychają przewodnicy Biura Podróży z Wyobraźnią. W podróży piątej zobaczymy na własne oczy, czym kończy się podróżowanie we wnętrzu ryby. Na wszelki wypadek zabieramy ze sobą psa.
W podróży szóstej pt. „Świerszcze i puch” staniemy twarzą w twarz z autorem „Rozstrzelań”. I zadamy Mu zagadkę. W naszych podróżach nierzadko więcej będzie pytajników niż wskazówek typu „Kraków 60 km”. Martwić się tym nie należy – pytajnik to też znak.
Zapraszamy do piątej podróży
Jan Michalski
PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ
Odc. 6: Świerszcze i puch
W podróży szóstej zwiedzimy starą, megalityczną budowlę w Mykenach z najbardziej kompetentnym przewodnikiem jakiego można sobie wyobrazić. A potem przeniesiemy się do pewnego domu przy Alei Róż w Wilnie. Jego dawnym mieszkańcom, świetnie zapowiadającej się polskiej młodzieży, śnił się on po nocach do końca życia.
W podróży siódmej pt. „Nowoczesny Orfeusz” udamy się do piekeł i z powrotem. I rozstaniemy się z autorem „Szofera niebieskiego”. W naszych podróżach nierzadko więcej będzie pytajników niż wskazówek typu „Kraków 60 km”. Martwić się tym nie należy – pytajnik to też znak.Zapraszamy do szóstej podróży
Jan Michalski
PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ
Odc. 7: Nowoczesny Orfeusz
W dzisiejszej podróży żegnamy się z autorem „Szoferów” i jego twórczością. Ale przedtem udamy się do piekieł i z powrotem – śladami Orfeusza, wieszczka, uzdrowiciela, nauczyciela, poety. Zastanowimy się także, czy można zbawić ludzkość jedynie za pomocą rozumu – w zaświatach opowiedzą nam o tym członkowie rodziny Wróblewskich: komunista Walerian, anarchista Augustyn, wolnomularz Tadeusz, racjonalista Bronisław. Z uwagi na treści hermetyczne naszej wyprawy, zobowiązuje się wszystkich podróżnych do zachowania milczenia.
Podróż ósma będzie rozwijaniem i zwijaniem Wielkiego Czasoprzestrzennego Zwoju Zbigniewa Makowskiego. W czynności tej konieczna będzie pomoc wszystkich podróżnych, którzy niczym aniołowie rozwijać będą i zwijać tkaninę niebios pełną znaków i starych snów ludzkości.
Zapraszamy do siódmej podróży
Jan Michalski
PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ
Odc. 8: Zwój Giordana Bruno
Po kwarantannie, która nakazana jest przez władze i obowiązuje wszystkich wędrowców do Świata Umarłych, rozpoczniemy dziś podróż po rozległych obszarach wyobraźni symbolicznej Zbigniewa Makowskiego, nadrealisty, malarza, poety, obywatela Warszawy. Podczas kwarantanny, zgodnie z zaleceniami służby zdrowia, zwiedzimy pewien renesansowy pejzaż i, w celach higienicznych, wykąpiemy się w źródle młodości (Fons Juventutis). A potem rozwijać już będziemy wielki, siedmiometrowy zwój Makowskiego, niczym zapisany hieroglifami testament artysty.
Zapraszamy do ósmej podróży
Jan Michalski
PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ
Odc. 9: Co się zdarzyło w Starym Wielisławiu?
Podróż dziewiąta – od Starego Wielisławia do Wambierzyc, od Wambierzyc do Polanicy i z powrotem do Wielisławia w kwietniu 1959 roku – będzie pracowitym poznawaniem słownika symboli Zbigniewa Makowskiego. Jak wygląda topografia święta nadrealisty i agnostyka? Gdzie doznawał on swoich olśnień, wizji i przemian? Gdzie zstępował do podziemi i gdzie przemawiała do Niego Siostra Rozpacz?
Przekonamy się o tym w podróży dziewiątej
Jan Michalski
PODRÓŻE Z WYOBRAŹNIĄ
Odc. 10: Pani Rozstajów
W gospodzie „Pani Rozstajów”, która znajduje się pośrodku trójkąta Stary Wielisław – Wambierzyce – Polanica Zdrój – Stary Wielisław, dzieją się rzeczy niesamowite. Zamierzamy zatrzymać się w tej gospodzie, spożyć w niej wieczerzę i przenocować. Od frontu wygląda ona jak zwykły, choć nieco staroświecki budynek. Od tyłu rozciąga się w nieskończoność.
Zapraszamy do dziesiątej podróży