Galeria Zderzak ponownie zaprezentuje publiczności malarstwo materii. Po zbiorowych wystawach Grupy Nowohuckiej (2000) i środowiska warszawsko-lubelskiego (2001), które rozbudziły zainteresowanie miłośników sztuki tym ważnym nurtem polskiego malarstwa z okresu „odwilży”, przyszedł czas na indywidualne prezentacje twórców.
W dniach 12 marca-30 kwietnia 2003 odbędzie się w Zderzaku wystawa „Pejzaży z lat 1960.” Rajmunda Ziemskiego.
Artysta urodził się w 1930 r. w Radomiu. Ukończył ASP w Warszawie w 1955 roku w pracowni Artura Nachta-Samborskiego i przez kilkadziesiąt lat był profesorem tej uczelni. Debiutował na „odwilżowej” wystawie w „Arsenale” w 1955 roku. Na przełomie lat 50. i 60. związany był z Galerią Klubu Krzywego Koła. W 1979 roku otrzymał Nagrodę im. J. Cybisa. Jego obrazy znajdują się we wszystkich muzeach polskich oraz w kolekcjach zagranicznych.
Malarstwo Rajmunda Ziemskiego z lat 1960-1964 to absolutna klasyka nowoczesności, mająca źródła w abstrakcji typu informel. W tych latach Ziemski wypracował własny styl, charakteryzujący się oryginalną gamą lekko opalizujących różów i żółcieni, błękitów i brązów, zieleni i kraplaków o przenikających się warstwach i urozmaiconej fakturze. Dzięki wyszukanym zestawieniom kolorów oraz domieszkom błyszczących i matowych werniksów do farb jego „Pejzaże” osiągały przestrzenność właściwą dawnym mistrzom. W swoim klimacie i perfekcji warsztatowej malarstwo Ziemskiego najbliższe było ówczesnym osiągnięciom Tadeusza Brzozowskiego i Stefana Gierowskiego.
Na wystawie w Galerii Zderzak obejrzeć będzie można reprezentatywny wybór „Pejzaży” z klasycznego okresu 1960-1964: 14 obrazów olejnych oraz 5 dużych gwaszy na papierach. Wystawie towarzyszył będzie kompletny katalog wystawianych dzieł z tekstem Piotra Majewskiego.
KATALOG:
PRACE: