wernisaż 19 lutego (środa), godz. 19:00
Piorun kulisty, zespół obcej ręki, niedźwiedź Wojtek, szaleństwo króla Jerzego, białe karły, historia chudnących szachistów i wiele innych historii… Mikronarracje Moniki Chlebek czerpią tematy z fizyki i astronomii, z historii politycznej i historii obyczaju; mówią o wynalazkach i wynalazcach, zagadkowych wydarzeniach, które do dzisiaj czekają na wyjaśnienie. Które z nich zdarzyły się naprawdę, a które są wytworem wyobraźni artystki? Monika prowadzi nas po cienkiej granicy między tym, co prawdziwe, a tym, co tylko prawdopodobne. Wskazuje na nieoczywistość i nieostateczność rzeczy; pozbawiając je naturalnego środowiska otwiera nas na zdziwienie – i na spotkanie z obcością. Podmienia konteksty, bawi się konwencjami, sięga po formy eklektyczne; zadaje zagadki, żartuje z nauki, parodiuje historię – i zmyśla, zmyśla na potęgę. Nie ma czegoś takiego jak jedna, uniwersalna prawda o rzeczywistości – zdaje się powtarzać za postmodernistycznymi filozofami. Nie ma już nawet czegoś takiego jak „prawda” w ogóle. Jest tysiąc różnych prawd, a raczej – możliwości do wyboru. Szukajcie ich, są także na wystawie „Piorun kulisty i inne historie”.
„Piorun…” to trzecia wystawa indywidualna Moniki Chlebek w Galerii Zderzak. W listopadzie 2013 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie obył się indywidualny pokaz pt. „Nie-zapamiętanie”. Zaraz po nim prace artystki, obok obrazów Dawida Czycza, pokazała warszawska Galeria Wizytująca – wystawa pt. „Paramalarstwo”. Wydarzeniem będzie planowana na maj 2014 indywidualna ekspozycja prac Moniki Chlebek w Tokio w Galerii YUKI-SIS.
Urodziła się w 1986 r. w Krakowie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Dyplom z malarstwa na krakowskiej ASP w pracowni prof. Leszka Misiaka obroniła w 2011 r. Jeszcze przed dyplomem debiutowała w Zderzaku na zbiorowej wystawie „Moon Hostel” (2009). Rok później miała swoją pierwszą wystawę indywidualną „Złe sny”. W 2011 r. pokazała cykl pod tytułem „Mrówka kryje się pod ubraniem”, do którego Galeria Zderzak wydała unikatowy album pod tym samym tytułem. Jej prace pojawiały się na wystawach m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Tokio czy Wiedniu. W 2012 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Promocje 2012”.
Zajmuje się malarstwem, kolażem i rysunkiem, tworzy obiekty. Należy do pokolenia artystów, którzy „odwrócili się od rzeczywistości”: nie interesuje ich polityka ani sprawy społeczne, obojętnie mijają reklamy i newsy z pierwszych stron gazet. Zaliczana jest do grona Nowych Surrealistów. Monika Chlebek, jeśli sięga po znane nam wizerunki przedmiotów, to tylko po to, by – jak to się zdarza w snach – nieznacznie przesunąć granicę rzeczywistości.
Więcej na: http://monikachlebek.blogspot.com/













ARTYKUŁY I RECENZJE:
Łukasz Gazur (Dziennik Polski), „Krakowska sztu(cz)ka. Piorunujące wrażenie”